Zaburzenia w pracy tarczycy a stan włosów

Dziś jest:Środa, 21 maja 2025, Imieniny: Kryspina, Wiktora
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Łysienie, Wypadanie Włosów

2010-09-02

Zaburzenia w pracy tarczycy a stan włosów

Włosy wypadają nam każdego dnia – taka jest fizjologia naszego organizmu i nie powinniśmy martwić się, jeśli codziennie na naszym grzebieniu znajdziemy od 50 do 150 włosów.

Problem z włosami? Poradź się specjalisty...


Agnieszka Obstawska
trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

Pamiętać należy, że im włosy ciemniejsze tym mniej ich jest na głowie, toteż te duże różnice wynikają po prostu z typu naszego owłosienia - osoby o włosach blond mają najwięcej włosów na głowie, ale są one najcieńsze i najbardziej delikatne i wypada ich proporcjonalnie więcej.

Jeśli jednak bez wyraźnej przyczyny włosy zaczynają nam nagle wypadać w bardzo nasilony sposób, to trzeba poszukać przyczyny. Niestety diagnoza takiego stanu jest dość trudna, ponieważ wiele schorzeń wewnętrznych, a także związanych z pielęgnacją włosów daje w efekcie pogorszenie stanu włosów.

Na pewno na kondycję włosów wpływają hormony – estrogeny wręcz decydują o tym jak mocne są włosy, jak bardzo dużo sprawiają nam problemów i trudności w ich pielęgnacji. Istnieją pewne charakterystyczne cechy, które powinny zwrócić naszą uwagę i szukanie przyczyn problemów z włosami powinno być w pewien ukierunkowany sposób. Często problemy z włosami to objaw chorób tarczycy.

Tarczyca jest gruczołem niewielkim powierzchniowo, ale bardzo istotnym dla stanu naszego zdrowia. W zasadzie spotykamy się z dwoma podstawowymi zaburzeniami pracy tarczycy, które mają przeogromny wpływ na stan całego naszego organizmu, a także wpływają na stan naszych włosów. Bardzo często dla lekarza to stan naszych włosów, ich charakterystyczne zmiany budzą podejrzenie, że z naszą tarczycą dzieje się coś niedobrego.

Najczęściej mówiąc o chorobach tarczycy mówimy o jej nadczynności i niedoczynności. Jednak istnieje jeszcze schorzenie tarczycy określane mianem choroby Basedowa, które przyspiesza procesy starzenia się włosa – ta choroba powoduje bowiem, że organizm produkuje pewną immunoglobulinę, która ma właśnie niekorzystny wpływ na włosy - choroba wiąże się nadczynnością tarczycy.

Niedoczynność tarczycy, czyli stan, w którym tarczyca produkuje zbyt mało hormonu tyroksyny, jest najczęstszą opisywaną przyczyną wypadania włosów związana z tym gruczołem. Niedoczynność pojawia się dość często w wieku dojrzałym, powoduje dość dużo specyficznych objawów, takich jak: senność, szybsze marzniecie, płytszy oddech, osoba chora tyje bez zwiększonej ilości przyjmowanych pokarmów,sucha i szorstka skóra - wręcz nieprzyjemna w dotyku, zaś włosy stają się suche, bez połysku, matowe, łamliwe.

Zazwyczaj na początku schorzenia włosy stają przesuszone, a dopiero w dalszym stadium choroby zaczynają wypadać – proces ten toczy się w organizmie bardzo powoli. Oczywiście w takiej sytuacji najważniejszy jest wynik badania tarczycy – stwierdzenie niedoczynności to sygnał do jej leczenia, ponieważ na stan włosów powodowany tym zaburzeniem nie wpłynie nic, dopóki nie zostanie wyrównany poziom hormonów. Wyrównanie poziomu hormonów tarczycy sprawia, że włosy powoli powracają do stanu normalnego.

Badania cebulek włosów (trichogram) osoby z niedoczynnością tarczycy wykazuje, że bardzo duża część włosów znajduje się w stanie spoczynku, w normalnym stanie tylko 10 % włosów „odpoczywa”, bo nawet do 90% jest w stanie wzrostu. Można zatem śmiało stwierdzić, że przy niedoczynności tarczycy wszelkie procesy życiowe organizmu ulegają spowolnieniu.

Odwrotnym problemem zdrowotnym związanym z pracą tarczycą jest jej nadczynność, czyli pojawia się tu nadprodukcja tyroksyny, hormonu produkowanego przez tarczycę. Nadczynność tarczycy objawia się nerwowością, niepokojem oraz utratą wagi, mimo dość dużej ilości spożywanej żywności.

Włosy osoby obciążonej nadczynnością tarczycy zaczynają w pewnym momencie również intensywnie wypadać, ale w tym wypadku mamy inne objawy – włosy są błyszczące w nienaturalny sposób, robią wrażanie tłustych – przy dużej i nieleczonej nadczynności tarczycy może dojść do utraty nawet 50% włosów. I w tym wypadku, podobnie jak przy niedoczynności tarczycy, wypadania włosów nie powstrzymają żadne cudowne środki ani przyjmowane wewnętrznie, ani bezpośrednio na włosy – leczenia wymaga tarczyca i dopiero jej „uspokojenie” w wypadku nadczynności spowoduje, że włosy bardzo powoli wrócą do stanu sprzed choroby.

Oczywiście nie ma żadnych przeciwwskazań, by oprócz leczenia tarczycy i to zarówno w nadczynności, jak i w niedoczynności tarczycy, zastosować dobrą pielęgnację włosów. Każdy, kto ma problemy z nadczynnością lub niedoczynnością tarczycy wie, że leczenie tego schorzenia to nie jest prosta sprawa - na wielu forach w internecie czytamy zwierzenia chorych, którzy dzielą się swoimi doświadczeniami w walce z nadczynnością czy niedoczynnością tarczycy. Powrót włosów do normalnego stanu jest tu związane z czasem – często długo trzeba czekać na to, by włosy przestały wypadać.

Okazuje się, że to, co dla jednych pacjentów jest zbawieniem, innym wręcz szkodzi – bardzo często zdarza się, ze hormony tarczycy, ich poziom zostaje wyrównany, a problem z włosami jakby się nawet nasila. Internauci wymieniają się informacjami na przykład o naturalnych hormonach , które podobnie leczą lepiej schorzenia tarczycy od ich syntetycznych odpowiedników, jednak te hormony są trudno dostępne w Polsce.

Zaburzenia tarczycy powodują dużo poważnych problemów w organizmie, ich nieleczenie po pewnym czasie powoduje nieodwracalne zmiany. Warto pamiętać, że włos, który wypadnie z mieszka włosowego, jest utracony na zawsze – ale na jego miejscu powinien wyrosnąć nowy włos, jeśli tak się nie stanie to najczęściej po kilku latach (najczęściej mowa jest tu o 5 latach) następuje miniaturyzacja mieszka włosowego a następnie jego zabliźnienie – taki stan powoduje właśnie trwałe wyłysienie. Choroby tarczycy trwają latami, dlatego warto kontrolować pracę tego ważnego dla zdrowia i urody gruczołu.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (2)

AutorWypowiedź

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze firmy w bazie

Pro EndoDentica (Łódź) - Łódź

Pro Endodentica – Kompleksowa Opieka Stomatologiczna w Łodzi Pro Endodentica to nowoczesny gabinet...

Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa

W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2025

Content