Parabeny i SLS w szamponach z wyższej półki a problemy ze zdrowiem

Dziś jest:Wtorek, 22 stycznia 2019, Imieniny: Anastazego Dzień Dziadka
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Łysienie, Wypadanie Włosów

2010-11-12

Parabeny i SLS w szamponach z wyższej półki a problemy ze zdrowiem

Świat od kilkunastu lat ogarnął kult młodości – nawet mając osiemdziesiąt lat należy wyglądać młodo, a cóż dopiero mówić o młodszych rocznikach. Oczywiście, taki styl narzuciły człowiekowi media i globalizacja. Utrzymanie młodości zaczyna się już w wieku dwudziestu paru lat – nie budzi już zdziwienia młoda dziewczyna, która wstrzykuje sobie botoks tuż po maturze.

Problem z włosami? Poradź się specjalisty...


Agnieszka Obstawska
trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie


Ważnym elementem image są włosy – powinny być puszyste, błyszczące i sprężyste powinno być ich dużo. Przemysł kosmetyczny próbuje wymyślać coraz to nowe sposoby na poprawienie stanu, a właściwie wyglądu naszych włosów.

Szampony, które są obecne na nasz rynku od lat sześćdziesiątych zmieniły sposób dbania o czystość głowy i wygląd włosów. Razem z pojawieniem się szamponów pojawił się również problem konserwacji tych kosmetyków, które okazały się doskonałą pożywką dla wielu drobnoustrojów. W szamponie nie zabezpieczonym konserwantem po kilku dniach rozwiną się rózne bakterie takie jak: Pseudomonas aeruginosa, Staphylococcus aureus, Escherichia coli oraz grzyby: Aspergillus niger i Candida albicans . Te mikroorganizmy są bardzo groźne dla człowieka –najgroźniejsze z nich to bakterie coli, które jak zaatakują organizm, to są poważne problemy z pozbyciem się ich na zawsze.

Potrzebne są zatem konserwanty i pojawiły się takie, które bardzo dobrze spełniają swoją funkcję konserwującą, ale mają dużo różnych skutków ubocznych, a niektóre ich działania nie do końca są poznane i budzą sporo kontrowersji. Najpopularniejsze konserwanty, bo najtańsze – to parabeny, czyli estry kwasu p-hydroksybenzoesowego) w postaci estru metylowego, czyli parabenu M (nazwa handlowa - Methylparaben), estru etylowego - parabenu A (Ethylparaben), lub estru propylowego - parabenu P (Propylparaben). Wiadomo, że są szkodliwe, więc wielu producentów ukrywa przed nami ich obecność w szamponach, a także w innych kosmetykach używając różnych skrótów i nazw.
Niestety im droższy szampon do włosów, im więcej ma w naszym odczuciu i reklamie działań pozytywnych tego kosmetyku, tym więcej w nim jest chemii. Należy mieć również świadomość, że parabeny, które nie dopuszczają do rozwoju bakterii i grzybów w szamponie, zatrzymują również rozwój pożytecznych bakterii żyjących na skórze, które chronią nas przed wnikaniem tą drogą groźnych zarazków chorobotwórczych. Mieszek włosowy sprawia, że skóra na głowie chłonie więcej kosmetyku niż w innych miejscach na skórze. Udowodniono, że parabeny zbierają się w warstwie tłuszczu tuż pod skórą, znajduje się je również w tkankach dotkniętych przez nowotwory – udowodniono, że dostają się tam głównie przez skórę.

Parabeny są estrogenne, co udowodniono w wielu badaniach. Ta wada konserwantów niekorzystnie wpływa szczególnie na rozwój chłopców, a także zaburzają spermatogenezę u mężczyzn.

Nowoczesne szampony potrafią optycznie powiększyć objętość naszych włosów, podnieść je od podstawy, nadać blasku i sprężystości. Lista środków chemicznych będących w takim szamponie jest.. nieco przerażająca. Powinniśmy unikać parabenów, o czym zostało już napisane wyżej, ale trzeba dodać, że bardzo groźnym składnikiem szamponów (a także większości innych kosmetyków) jest SLS (Sodium Lauryl Sulfate ), czy też SLES (Sodium Laureth Sulfate ), a USA ALS (Ammonium Lauryl Sulfate).

Wszelkie środki kryjące pod skrótem SLS i podobnymi- Sulfuric Acid, Monododecyl Ester,
Sodium Salt; Dodecyl Sulfate, sodium salt; SLS; SDS;Neutrazyme; Lauryl Sulfate Sodium Salt; SDS Running Buffer - to typowe detergenty, które początkowo służyły do mycia urządzeń i maszyn, na których osadzały się trudne do zmycia, tłuste smary i bardzo niedobrze, że zaczęły być stosowane w produktach dla ludzi. Dobre właściwości pieniące i rozpuszczające tłuszcz sprawiły, że SLS jest powszechnie stosowany w kosmetykach myjących.

O co zatem oskarżany jest SLS i podobne środki? Otóż, środek ten wysusza skórę, może powodować jej świąt i łuszczenie się (nie należy mylić tego z łupieżem). Powodują one też, o czym niewiele osób wie, zaburzenia w produkcji łoju, a także potu. Powodują to błędne koło, gdzie coraz bardziej przetłuszczające się włosy myje się z coraz silniej działającymi szamponami.

Niestety, nie to jest najgorsze w szamponach z SLS – podczas mycia przenikają ich cząstki do krwiobiegu i odkładają się w wątrobie, co może doprowadzić nawet do jej marskości. Składnik ten uszkadza układ nerwowy – oczywiście wszystko to nie dzieje się od razu, tylko proces jest powolny, dzieje się przez kilka lat. Bardzo często obniżona odporność to też zasługa SLS, co bardzo szybko ujawnia się u dzieci, a szampony dla nich też nie są pozbawione tych toksycznych związków.
Badania dowiodły, że związki te obniżają bardzo zdecydowanie poziom estrogenów w organizmie, co w przypadku kobiet może prowadzić do różnych problemów zdrowotnych w okresie menopauzy, a także powodować nasilone wypadanie włosów.

Istnieje jeszcze jedno poważne oskarżenie pod adresem związków SLS i podobnym – są one bardzo często zanieczyszczone dioksanami, które są bardzo rakotwórcze i dlatego nasilony wzrost zachorowań na te poważne schorzenie w drugiej połowie XX wieku kojarzone jest właśnie z rozpowszechnianiem się kosmetyków z SLS i parabenami, które są przysłowiowym czubkiem góry lodowej trucizn, które znajdziemy w dobrych wydawałoby się szamponach – im droższy szampon, tym dłuższa lista chemikaliów go tworzących. Dlaczego tak się dzieje? Otóż, bogaty klient kupujący szampon z górnej półki oczekuje, że spełni on wszelkie jego potrzeby i zazwyczaj nie zastanawia się, co w nim działa, bo wierzy, że wysoka cena równa się z jakością i bezpieczeństwem.

Najgorsza sprawa to taka, że SLS są mutagenami, czyli mówiąc po prostu mogą uszkodzić płód, a także źle wpływają na maleńkie dzieci, dlatego powinno się ich unikać w czasie ciąży i karmienia dziecka piersią.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (4)

AutorWypowiedź

klejkas

2011-01-27 20:03:15

Dlatego ja uzywam delikatnego szamponu osmo bez siarczanów i soli.

bunia

2011-03-02 07:45:59

a ja od jakiegoś czasu myję włosy WYŁĄCZNIE żółtkiem i szczerze powiem że myje włosy z tłuszczu równie dobrze jak szampon! ja biorę 2 żółtka, ubijam (dodaje szczyptę soli) i dodaje sok z pół cytryny, tę masę nakładam wacikiem na skórę głowy i potem dokładnie wmasowuję w skórę i włosy. Zawijam w folię i nakładam czapkę i trzymam z 30 min, potem zmaczam wodą, masuję i spłukuję - włosy są doskonale umyte i to w 100% zdrowym środkiem!!! szczerzepolecam

Mars

2012-02-04 22:40:03

Ja polecam świetny i niedrogi szampon bez soli silk&shine. Ja kupuję zawsze na boskienoni.com.pl

masza

2012-02-23 12:21:26

mars, dzieki. szampon z boskienoni jest rzeczywiście b. dobry. uważam, że genialny do włosów farbowanych!!

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Mogłabym prosić o wytłumaczenie wyniku badania?

Widzę że większość w normie, z wyjątkiem limfocytów... Jak mam rozumieć...

paulinad20 | 2019-01-16 16:52

Problem z ruszaniem stopy po złamaniu 5tej kości śródstopia

Dzień dobry czy to normalne ze po 5 tygodniach od zlamania 5tej kości...

ce1988 | 2019-01-04 13:26

Próby zajścia w ciążę

Witam Jestem Alicja mam 26lat . Jestem już mama aniołka urodziłam synka...

Starająca się | 2019-01-03 19:22

Najnowsze firmy w bazie

Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - Kraków

Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Krakowie oferuje bardzo dużo metod leczenia: chirurgia...

Centrum Cieśni Nadgarstka - Bydgoszcz

Oferujemy specjalistyczne leczenie cieśni nadgarstka. Nasza placówka medyczna posiada w pełni wyposażone sale...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content