Grzybica skóry głowy - metody leczenia

Dziś jest:Wtorek, 22 stycznia 2019, Imieniny: Anastazego Dzień Dziadka
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Łysienie, Wypadanie Włosów

2010-10-01

Grzybica skóry głowy - metody leczenia

Słowo grzybica budzi w nas niechęć i kojarzy się z zaniedbanymi ludźmi z marginesu. Oczywiście środowiska z marginesu społecznego, żyjących w warunkach urągającym wszelkim zasadom higieny bardzo często są zarażeni różnego typu grzybicami.

Problem z włosami? Poradź się specjalisty...


Agnieszka Obstawska
trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

Jednak grzybica, szczególnie skóry głowy nie ma przełożenia na zaniedbania higieniczne – mówiąc prosto, nawet brudas nie będzie miał grzybicy z”z brudu”, chyba, że się nią zarazi. Grzybica skóry głowy to najbardziej zaraźliwa z chorób skórnych. Zarażają się głównie ludzie od siebie (zakażenie antropofilne) lub od zwierzą (zakażenie zoofilne). Zakażenia od zwierząt zdarzają się o wiele rzadziej niż te od drugiego człowieka, ale mają one inny przebieg – rejony zapalne są zazwyczaj większe,, a właśnie na owłosionej skórze głowy mogą pojawiać się zapalne guzy.

Obecnie najczęściej grzybica owłosionej skóry głowy dotyka dzieci w wieku przedszkolnym i młodszym wieku szkolnym, czasami nastolatki. Wynika to ze stylu zachowań w tym wieku – bardzo często dzieci stykają, dotykają się nawzajem główkami robiąc coś wspólnie i to wystarczy, nawet krótki kontakt do zarażenia się.

Najczęściej grzybica tak zwana powierzchniowa objawia się pojawieniem typowych zmian na wokół włosa – wewnątrz, wokół mieszków włosowych tworzą się niewielkie guzy, których ujście jest na skórze głowy – rozmiękają one i na skórze jakby sączone przez sitko wydostaje się ropa.. Bardzo często pojedyncze guzy zlewają się ze sobą Ii tworzą czerwone ogniska zapalne. Bardzo dużo zależy tu od rodzaju grzyba, który zaatakował skórę. Włosy najczęściej trzeba usuwać ręcznie i natychmiast rozpocząć leczenie - najczęściej podaje się doustnie ketokonazolu, i gryzeofulwiny oraz usuwa zmienione chorobowo włosy.

Grzybica to zakażenie, której może być wywołana przez różne grzyby – od tego zależy jej przebieg, leczenie i zagrożenia.

Grzybica drobnozarodnikowa:
Pierwszym zauważalnym objawem tej grzybicy są miejsca, w których są ogniska zapalne, dość duże, które są pozbawione włosów – włosy są ułamane na wysokości 2- mm nad powierzchnią skóry. Na skórze pojawia się szara pochewka, która wyraźnie wskazuje zakażenie grzybicze. Choroba jest bardzo zakaźna. Bywa, że po miesiącu od przyjścia na przykład do przedszkola zakażonego dziecka całe przedszkole jest zakażone tym grzybem. Najczęściej ten typ grzybicy występuje w zasadzie tylko na owłosionej skórze głowy. Czasami, ale są to niezmiernie rzadkie przypadki przenosi sie na inne rejony skóry. Ten typ grzybicy nigdy nie atakuje paznokci.

Grzybica strzygąca:
Nazwa kojarzy się z objawami zakażenia – pojawia się dużo ognisk, w których włosy są jakby równo przystrzyżone na wysokości paru milimetrów nad skórą głowy. Ta grzybica ma dwie postacie: Powierzchniowa: na skórze pojawiają się liczne miejsca nieco zmienione zapalnie.. w tych miejscach obserwujemy włosy ucięte nad skórą. Skóra w miejscach zmienionych zapalnie łuszczy się. Temu schorzeniu towarzyszy bardzo dokuczliwy momentami świąd.

Głęboka: na skórze głowy pojawiają się nierówne guzy, częśto mają postać brodawkową i wydziela się z nich wydzielina ropna, tworzą się strupy. W miejscach zmian powstają blizny, które zarastają mieszki włosowe i te obszary na głowie pozostają łyse. Przy wielu ogniskach zapalnych, nieleczonych odpowiednio łysienie może być bardzo widoczne.

Grzybica woszczynowa
Na szczęście rzadko spotykany rodzaj grzybicy. Objawem tego schorzenia są zmiany na skórze w postaci tak zwanych tarczek woszczynowych, czyli szarożółtych strupów, które są jaby wrośnięte w skórę głowy – z tych tarczek wystają włosy. Zmiany powodują, że „głowa” nieprzyjemnie pachnie – niektórzy określają, że jest to mysi zapach. Choroba pozostawia po sobie rozległe, pozbawione włosów blizny. Głębokie zmiany mogą nawet powodować miejscowy ból.

Należy tu dodać, że we wszystkich typach grzybic zmiany dotyczą również włosów – przybierają one nienormalny kolor – staja się szare lub są jakby pokryte białą mgiełką – zawsze są matowe. Zazwyczaj lekarz sprawdza włosy w świetle specjalnej lampy (Wooda) i wówczas włosy w typowy dla grzybicy sposób świecą.

Nie należy podejmować się samodzielnego wyleczenia grzybicy, ponieważ to się na pewno nie uda. Nbajczęściej dochodzi do zakażenia grzybami z trzech rodzin; Trichophyton Microsporum Epidermophyton

Należy więc laboratoryjnie stwierdzić, jaki grzyb zaatakował skórę głowy – należy dodać, że w tych trzech rodzinach grzyb ów mamy około 30 gatunków, które niekiedy wymagają specyficznych środków leczniczych.

Grzybica wymaga leczenia, które polega na przyjmowaniu leków doustnie oraz zabiegach higienicznych na skórze z użyciem żelu lub kremu z terbinafiną Włosy należy myć co najmniej 3 razy w tygodniu szamponem, który musi zawierać: 2%ketokonazolu lub 1-2% cyklopiroksolaminy Ważne jest stwierdzenie, która rodzina grzybów zaatakowała skórę głowy, ponieważ każda z nich reaguje na inne środki lecznicze. Rodzina Trichophyton reaguje na leki typu: terbinafina, flukonazol jak i itrakonazol (ten preparat nie jest wskazany dla dzieci).

Rodzina Microsporum reaguje na gryzeofulwinę
Grzybica owłosionej skóry głowy to poważna choroba, której leczenie wymaga dużo cierpliwości i zastosowania leków odpowiednich do rodzaju grzyba, który zaatakował skórę. Często w sieci spotykamy oferty zakupu leków przeciwgrzybicznych – nie kupujmy takich leków przed postawieniem diagnozy, ponieważ złe leczenie pogłębi tylko problemy, a pamiętać należy, że są do leki przyjmowane doustnie i niepozbawione skutków ubocznych.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (0)

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze wątki na forum

Mogłabym prosić o wytłumaczenie wyniku badania?

Widzę że większość w normie, z wyjątkiem limfocytów... Jak mam rozumieć...

paulinad20 | 2019-01-16 16:52

Problem z ruszaniem stopy po złamaniu 5tej kości śródstopia

Dzień dobry czy to normalne ze po 5 tygodniach od zlamania 5tej kości...

ce1988 | 2019-01-04 13:26

Próby zajścia w ciążę

Witam Jestem Alicja mam 26lat . Jestem już mama aniołka urodziłam synka...

Starająca się | 2019-01-03 19:22

Najnowsze firmy w bazie

Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej - Kraków

Specjalistyczne Centrum Chirurgii Ogólnej i Onkologicznej w Krakowie oferuje bardzo dużo metod leczenia: chirurgia...

Centrum Cieśni Nadgarstka - Bydgoszcz

Oferujemy specjalistyczne leczenie cieśni nadgarstka. Nasza placówka medyczna posiada w pełni wyposażone sale...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2019

Content