Choroby zakaźne a wypadanie włosów

Dziś jest:Środa, 21 maja 2025, Imieniny: Kryspina, Wiktora
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Łysienie, Wypadanie Włosów

2010-07-08

Choroby zakaźne a wypadanie włosów

Wypadanie włosów to poważny problem dla każdego, kogo dotknie ta przypadłość - jest to częsta przyczyna stresu. Łysina, szczególnie dla kobiety, to powód stresu, frustracji, a często powód wycofania się z życia towarzyskiego i społecznego.

Problem z włosami? Poradź się specjalisty...


Agnieszka Obstawska
trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

Nie zawsze kojarzymy fakt wypadania włosów z przebytymi kilka miesięcy temu chorobami – rzadko bowiem zdarza się, żeby włosy wypadały natychmiast po zachorowaniu, dotyczy to jedynie łysienia plackowatego, które przebiega bardzo różnie i czasami w przeciągu doby potrafi doprowadzić do całkowitej utraty włosów.

Bardzo często nie zdajemy sobie sprawy, że przebyta choroba zakaźna czy też bardzo wysoka gorączka, ale utrzymująca się przez dłuższy czas, może być przyczyną wypadania włosów i to w sposób nasilony. Pocieszać może fakt, że sporadycznie może dojść do utraty wszystkich włosów, a także to, że na szczęście włosy po jakimś czasie odrosną i nie będą wcale słabsze niż wcześniej.

Do końca nie wiadomo, co tak naprawdę powoduje łysienie po chorobach zakaźnych lub wysokiej gorączce. Na razie uznaje się, że to właśnie bakterie chorobotwórcze lub ich odchody atakują układ nerwowy brodawki włosa, co w efekcie powoduje wypadanie włosa. Wielu naukowców i lekarzy zwraca uwagę, że podczas chorób zakaźnych i z wysoką gorączką włosy mają tzw. objaw Pohla-Pinkusa, polegający na segmentowym przewężeniu łodygi włosa, co powoduje ich obumarcie.

Nadal nie wiadomo dlaczego u jednych osób wysoka gorączka trwająca dłużej lub choroba zakaźna powoduje problemy z włosami, zaś u innych nie ma takich skutków ubocznych. Wiele z chorób, które mogą wpływać na stan włosów, jest spotykana obecnie bardzo rzadko – dur plamisty, brzuszny czy kiła to rzadkie choroby, zazwyczaj ich przebycie powoduje problemy z włosami. Włosy mogą wypadać również po niektórych odmianach grypy, choroba ta zazwyczaj przebiega z wysoką gorączką i trudno tu zdiagnozować przyczynę tego stanu, bo grypa to choroba zakaźna, ale wirusowa. Wskazywałoby to na gorączkę, jako głównego sprawcę wypadania włosów.

Choroby dziecięce typu odra i szkarlatyna zazwyczaj też powodują nasilone wypadanie włosów – zresztą szkarlatyna powoduje również łuszczenie się naskórka, co świadczy o tym, że choroba wpływa na stan całego organizmu.

W większości wypadków problemy z włosami pojawiają się u chorych na gruźlicę, u osób, które przeszły zapalenie płuc czy różę. Przypomnieć należy, że wypadanie włosów pojawia się za około 3 miesiące od wystąpienia stanu ostrego, wynika to po prostu z cyklu wzrostu włosa.

Bardzo często choroby zakaźne o ciężkim przebiegu powodują niedożywienie organizmu i taki stan może również powodować, że włosy zaczynają wypadać. W przypadku niedoborów minerałów i witamin organizm stara się przede wszystkim odżywić i zabezpieczyć mózg, włosy w takiej sytuacji wydają się nieistotne i dlatego nie otrzymują wszystkiego, co jest potrzebne do ich wzrostu, więc z konieczności, w sposób wymuszony, duża ich część przechodzi w stan spoczynku, by po pewnym czasie wypaść.

Oczywiście nic już nie powstrzyma od wypadnięcia włosa, który już zaczął już przygotowania do wypadnięcia – przeszedł do fazy katagenowej, by właśnie po 3-4 miesiącach w fazie telogenowej wypaść .

Warto tu przypomnieć, że włos ma trzy fazy swojego życia:
Anagen (faza wzrostu) – to najdłuższa faza w życiu włosa, trwa ona od 2 do nawet 8 lat. Tu można mówić o życiu włosa, który rośnie i wydłuża się w widoczny sposób.
Katagen (faza przejściowa) – trwa ona najkrócej bo zazwyczaj 2do 4 tygodni, wówczas można mówić o obumieraniu włosa, ponieważ włos oddziela się od cebulki.
Telogen (faza odpoczynku) – trwa 3-4 miesiące. Włos jest już nie rośnie, praktycznie tylko siedzi w mieszku włosowym, będzie trwał w tym miejscu właściwie do chwili, gdy wypchnie go nowy, rosnący włos.

Jednak nie zawsze sama choroba jest powodem wypadania włosów – czasami są to leki, które ratują zdrowie, powodują nasilone wypadanie włosów – najczęściej to antybiotyki powodują wyjałowienie organizmu z minerałów i witamin, a to powoduje problemy z włosami i skórą. Dlatego po leczeniu antybiotykami lekarze zalecają kurację witaminową i mineralną.

Obecnie istnieją kosmetyki, które odżywiają włosy od zewnątrz i pobudzają włosy do wzrostu – warto po ciężkich chorobach pomóc własnym włosom odrosnąć, co w połączeniu z doustnym przyjmowaniem witamin i minerałów na pewno poprawi dość szybko stan włosów.

Istnieją jeszcze choroby zakaźne skóry głowy – najgroźniejsze z nich to grzybice, które najczęściej atakują głowy dzieci. Każda grzybica owłosionej skóry głowy jest schorzeniem zakaźnym, ale w zależności od tego co jest czynnikiem etiologicznym możemy mówić o :
- zakażeniu powierzchniowym, gdy czynnikiem etiologicznym jest dermatoflt antropofilny (grzyby typowo ludzkie)
- zakażeniu głębokim, , gdy czynnikiem etiologicznym są dermatofity zoofilne (grzyby typowe dla zwierząt)

Grzybica najczęściej nie powoduje w pierwszej fazie tak naprawdę wypadania włosów, ale ich łamanie się tuż przy skórze. Najczęściej tworzą się owalne ogniska zapalne, które nieleczone powodują po pewnym czasie stan zapalny, pojawienie się różnych zmian na skórze z ropnymi włącznie i wówczas włosy wypadają.

Tak naprawdę grzybica nie jest to jedno schorzenie, ale mamy jej kilka odmian:
- Grzybica strzygąca. Najczęściej jest to typ grzybicy, w którym człowiek jest źródłem zakażenia dla innych ludzi.
- Grzybica ta w postaci powierzchniowej powoduje łamanie się włosów tuż przy skórze głowy, tworzą się wyraźne, ograniczone ogniska zapalne o owalnym kształcie.

- grzybica głęboka powoduje ostre stany zapalne, najczęściej są to bolesne guzki wypełnione ropą – włosy w miejscu guzków wypadają, a blizny po ropniach powodują bliznowacenie mieszków włosowych, które na stałe uniemożliwiają odrost włosa.
- Grzybica woszczynowa. Rzadko spotykana u nas. Dawniej powszechnie określana mianem parchu – powoduje wykwity na skórze głowy w formie okrągłej szarożółtej tarczki, która w środku jest nieco wklęsła – jest to w rzeczywistości rodzaj strupa, w którym znajdują się nitki kolonii grzyba – włosy zaatakowane przez grzyba w tych miejscach stają się szare, szorstkie i nieprzyjemne w dotyku, łatwo się łamią. Chorobie towarzyszy niemiły zapach. Nie leczona grzybica woszczynowa powoduje, że tarczki stają się coraz grubsze, a potem pod ich powierzchnią powstają gładkie blizny pozbawione na zawsze włosów.
- Grzybica drobnozarodnikowa . Typ grzybicy najczęściej spotykany obecnie, najczęściej u dzieci. Jest to bardzo zakaźna forma grzybicy. Objawem choroby są występujące liczne ogniska zapalne oraz włosy ułamane w ich obrębie i otoczone jakby szarawą pochewką. Jedno zakażone dziecko może spowodować, ze po miesiącu będą chorować na tę grzybicę wszystkie dzieci na przykład w przedszkolu.
Wszystkie grzybice powodują, że włosy świecą w charakterystyczny sposób w świetle lampy Wooda. Należy robić również posiew, który wskaże rodzaj grzyba, który zaatakował owłosioną skórę głowy, a to umożliwi właściwe leczenie. Leczenie grzybic polega na stosowaniu środków doustnych, jak również środków miejscowych w postaci wcierek. Przed stała utratą włosów w wypadku grzybicy ratuje natychmiast podjęte leczenie u specjalisty po pojawieniu się pierwszych objawów.

Wszelkie choroby zakaźne , przebiegające z gorączką, a także leki mogą powodować nasilone wypadanie włosów. W razie problemów z włosami należy koniecznie skorzystać z porady dobrego dermatologa lub jeszcze lepiej trychologa, czyli specjalisty od włosów i ich schorzeń.

Materiał przygotowany przez Klinikę Handsome Men

Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (21)

AutorWypowiedź

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze firmy w bazie

Pro EndoDentica (Łódź) - Łódź

Pro Endodentica – Kompleksowa Opieka Stomatologiczna w Łodzi Pro Endodentica to nowoczesny gabinet...

Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa

W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2025

Content