Chemioterapia a włosy

Dziś jest:Środa, 21 maja 2025, Imieniny: Kryspina, Wiktora
Encyklopedia leków

Wybierz literę na jaką rozpoczyna się nazwa leku:

ABCDEFGHIJKLMNOPQRSTUVWXYZ

Łysienie, Wypadanie Włosów

2009-09-03

Chemioterapia a włosy

Osoby borykające się z jednymi z najgroźniejszych chorób, jakim są bezsprzecznie nowotwory poddawane są wielu inwazyjnym zabiegom mającym na celu wyeliminowanie komórek rakowych, bądź zahamowanie ich namnażania. Jedną z tradycyjnych i zarazem najlepszych metod jest chemioterapia.
Niestety wiąże się ona z wieloma skutkami ubocznymi, wśród których możemy wyróżnić utratę włosów. Zdarza się, że chora osoba całkowicie wyłysieje i z tego powodu popada w głęboką depresję – problem ten dotyczy w szczególności kobiet. Niemniej jednak pocieszający jest fakt, że utracone włosy odrosną, lecz w tym trudnym dla chorego okresie niezwykle ważne jest silne wsparcie rodziny i najbliższych osób, oraz – co ważne, psychiczne nastawienie na ten przykry skutek uboczny.

Problem z włosami? Poradź się specjalisty...


Agnieszka Obstawska
trycholog, badania skóry głowy, zabiegi fryzjerskie

Dzięki chemioterapii dzielące się komórki nowotworowe ulegają zniszczeniu bądź w dalszym ciągu pozostają w organizmie człowieka, niemniej ich podział zostaje zatrzymany. Chemioterapia jest bezsprzecznie metodą inwazyjną, gdyż stosowane leki oddziaływują również na zdrowe komórki, w tym również na mieszki i cebulki włosowe. U wielu zdrowych osób panuje błędne przekonanie, że w przypadku chemioterapii wypadają tylko i wyłącznie włosy na głowie, co jest zupełną nieprawdą, gdyż ten skutek uboczny dotyczy owłosienia na całym ciele, a więc są to rzęsy, brwi, owłosienie łonowe, a także drobny „meszek” porastający powierzchnię całego ciała. Czy wypadną wszystkie włosy, czy tylko się delikatnie przerzedzą, a może w ogóle nie dojdzie do ich utraty zależy przede wszystkim od zastosowanych leków – cytostatyków. Te z kolei dobierane są indywidualne, a ich dawka uwarunkowana jest rodzajem nowotworu, oraz stopniem jego zaawansowania.

Chory poddający się potocznie zwanej chemii, może spodziewać się utraty owłosienia w czasie około dwóch tygodni od rozpoczęcia leczenia. Wcześniej jest po prostu zbyt małe stężenie cytostatyków, aby mogły one tak silnie zaingerować w cebulki włosowe. Z kolei, jeżeli proces wypadania włosów się rozpocznie z reguły przebiega on bardzo szybko tym samym chory najczęściej popada w głęboką depresję, gdyż traci swoje włosy przysłowiowymi garściami. W niektórych przypadkach proces ten przebiega o wiele bardziej łagodnie i nawet po zakończeniu leczenia chory będzie się mógł cieszyć czupryną, tyle, że delikatnie przerzedzoną. Wielokrotne badania wykazały, że utratę włosów zauważamy wówczas, gdy wypadnie ich około 50% - wcześniej widzimy tylko zostawiane włosy podczas czesania oraz mycia. Włosy zaczną odrastać mniej więcej po około 1.5-2 miesiącach, aczkolwiek trzeba mieć na uwadze, że nowe kosmyki mogą różnić się grubością i barwą od poprzednich!

Zanim poddamy się chemioterapii
Oprócz najważniejszego, przygotowania psychicznego można również podjąć odpowiednie działania mające na celu wzmocnienie włosów, oczyszczenie organizmu z toksyn, oraz zaprzestanie wykonywania wszelakich zabiegów fryzjerskich. Przede wszystkim należy zrezygnować z farbowania kosmyków, trwałej ondulacji, używania kosmetyków do stylizacji, oraz suszenia gorącym powietrzem suszarki i zabiegu prostowania. Drugim ważnym krokiem jest obcięcie włosów i zafundowanie sobie krótkiej fryzury – paniom z długimi włosami będzie ciężko, niemniej, gdy podczas chemioterapii zaczną one wypadać, połączony z tym szok nie będzie tak wielki, poza tym krótkie włosy są o wiele lżejsze. Warto zaopatrzyć się również w modną perukę, która z pewnością pomoże przetrwać trudne chwile i tym samym zapewni nam wsparcie psychiczne. UWAGA! W przypadku chorób nowotworowych zakup peruki jest refundowany!

Kiedy już poddamy się chemioterapii należy szczególnie dbać o włosy i być nastawionym na ich utratę. Nie należy unikać ich mycia – wiele osób mycie głowy ogranicza do minimum, gdyż boi się, że w trakcie straci więcej włosów – takie myślenie jest błędne, bowiem włosy, które mają wypaść i tak wypadną, dlatego też unikając ich mycia nie „oszukamy” samych siebie. Wszelkie perfumowane szampony i odżywki można wówczas zastąpić tymi przeznaczonymi dla dzieci, które nie plączą kosmyków i sprawiają, że stają się one miękkie. Jeżeli chemioterapia jest przeprowadzana w okresie letnim należy unikać ekspozycji na słońcu bez nakrycia głowy, bowiem wówczas jest ona bardziej narażona na szkodliwe promieniowanie mogące powodować podrażnienie.

Co dalej po chemioterapii?
Jeżeli leczenie chemią zostało zakończone najważniejsze jest pozytywne nastawienie i wiara w całkowite wyzdrowienie. Pierwszym radosnym efektem będzie widok odrastających włosów, dlatego też należy je szczególnie chronić i unikać wszelkich zabiegów fryzjerskich, które mogą podrażnić skórę głowy oraz przyczynić się, że nowe włosy będą osłabione, a chyba nie o to chodzi. Cieszmy się z odrastających włosów, ponieważ są one „świeże”, zdrowe, mocne i niezniszczone.

Słowem podsumowania
Choroby nowotworowe i towarzyszący im strach, liczne zabiegi – w tym operacyjne, oraz inwazyjne metody leczenia wymagają żelaznego przygotowania psychicznego, a także stałego wsparcia najbliższych osób. Skutków ubocznych leczenia jest bardzo dużo, niemniej jednak należy je traktować, jako nieodzowny element. Pozytywne myślenie może zdziałać przysłowiowe cuda – skutki uboczne w końcu przeminą, a dzięki usilnym staraniom lekarzy, przepędzimy nowotwór z naszego organizmu.

Artykuł powstał przy współpracy Kliniki Handsome Men www.handsomemen.pl


Dodaj komentarz lub opinię


Autor:

Treść*:


» Odpowiedz

Opinie i komentarze (2)

AutorWypowiedź

Zadaj pytanie Ekspertowi

Porady Eksperta

Jeżeli w naszej bazie brakuje
odpowiedzi na Twoje pytanie
zapytaj naszego Eksperta

Najnowsze firmy w bazie

Pro EndoDentica (Łódź) - Łódź

Pro Endodentica – Kompleksowa Opieka Stomatologiczna w Łodzi Pro Endodentica to nowoczesny gabinet...

Centrum Medyczne Sadyba - Warszawa

W Centrum Medycznym Sadyba dostępna jest kompleksowa i specjalistyczna opieka. W placówce można zlecić szereg...

Newsletter

Jeżeli chcesz być informowany o nowościach w serwisie iLekarze.pl, dodaj swój e-mail:

W serwisie: Ogłoszenia medyczne | Porady medyczne | Forum medyczne
Placówki zdrowia: Warszawa | Kraków | Wrocław | Poznań | Białystok | Łódź | Katowice | Gdańsk | Szczecin
iLekarze.pl: Komunikaty | Reklama w serwisie | Zostań redaktorem | Patronat medialny | Współpraca | Dla prasy i mediów | Napisz do nas
Nasze fora: Lekarz rodzinny | Alergolog Forum | Dermatolog Forum | Dietetyk Forum | Ginekolog Forum | Laryngolog Forum | Neurolog Forum | Psychiatra Forum | Psycholog Forum | Seksuolog Forum | Forum Stomatolog | Forum Urolog | Forum Okulista

Treści prezentowane w serwisie iLekarze.pl mają jedynie charakter edukacyjny i w żadnym wypadku nie mogą zastąpić wizyty u lekarza.

© Copyright by iLekarze.pl, 2007-2025

Content